Hitna kontracepcija naziva se i postkoitalna kontracepcija, podrazumijeva upotrebu metode kontracepcije najčešće nakon nezaštićenog spolnog odnosa. “Tableta za dan poslije” najčešće predstavlja hitnu kontrcepciju. Hitna kontracepcija može biti potrebna i nakon zakazivanja neke druge metode kontracepcije kao što je na primjer u slučaju pucanja kondoma, prestanka uzimanja oralnih hormonskih kontraceptiva i u drugim sličnim situacijama. Ukoliko se hitna kontracepcija uzme na vrijeme mogućnost sprječavanja trudnoće iznosi preko 90%.
Ukoliko se tableta za dan poslije uzme na vrijeme sprječavanje trudnoće iznosi preko 90%, sa svakim zakašnjenjem postotak se smanjuje.
Hitna kontracepcija “tableta za dan poslije” djeluje tako što usporava sazrijevanje i oslobađanje jajne stanice iz jajnika, spriječava ovulaciju hormonskom aktivnošću. Tableta za dan poslije također povećava gustoću cervikalne sluzi čime otežava prolazak spermija u maternicu. U normalnim uslovima period od oslobađanja jajne stanice do implantacije embrija u materištu traje 5 dana. Upravo djelovanje ulipristala iznosi 120 sati ili 5 dana, a djeluje protiv nastanka trudnoće na nekoliko različitih načina. Ovakvo višestruko djelovanje pilule za dan poslije rezultira u efikasnosti hitne kontracepcije preko 90%
Tableta za dan poslije ne djeluje dan pred ovulaciju kao ni nakon ovulacije, to znači da tablete za dan poslije nisu abortivi, jer ne mogu spriječiti ovulaciju koja je završena. Pored toga ne mogu spriječiti oplodnju. Tableta za dan poslije najbolje dejstvo će imati 2 dana prije ovulacije, kada je i najveća šansa za trudnoću..
Pilula za dan poslije najbolje će djelovati ukoliko se uzme odmah nakon nezaštićenog odnosa te se šanse za djelovanje smanjuju što se duže čeka. Najkasnije se treba uzeti do 120 sati iza nezaštićenog sexa.
Prema literaturi hitnu kontracepciju je potrebno koristiti neovisno o fazi menstruacijskog ciklusa. Međutim, ova je preporuka dana uz pretpostavku da žene ne znaju u kojoj su fazi ciklusa. Ukoliko žene to znaju (naprimjer nakon uzv pregleda kod ginekologa) hitna kontracepcija se ne mora uzeti.
Ukoliko je korištena neka od nepouzdanih metoda (kondom, prekinuti odnos) potrebno je uzeti hitnu kontracepciju. Ukoliko je korištena neka od pouzdanih metoda (intrauterini uložak, pilule) hitnu kontracepciju nije potrebno uzeti, osim u slučaju da se zaboravilo uzeti pilulu dva dana, i slično.
Do 20% korisnica ima glavobolju kao nuspojava uzimanja hitne kontracepcije, ostale nuspojave su mučnina, umor, vrtoglavica. Jedna od bitnih stvaki je da slijedeća menstruacija može doci kasnije ili ranije od očekivanog termina.
.